چگونه ورزش می‌تواند از استخوان‌های شما محافظت کند؟

ورزش تحمل وزن استخوان ها را تقویت می‌کند و آنها را برای ۴۰ سال دیگر سالم نگه می‌دارد.

ادعایی بر اساس یک تحقیق ژاپنی در مورد ۴۶ زن یائسه انجام شد که محققان از خانم‌ها خواستند به خاطر بیاورند که چه نوع ورزش‌هایی را در دوران نوجوانی انجام دادند و نتایج را با اسکن استخوان‌های آنها مقایسه کردند. محققان متوجه شدند، استخوان زنانی که ورزش را به طور حرفه‌ای دنبال کرده بودند دارای ماده معدنی بالاتری هستند و از سلامتی بیشتری بهره برده‌اند و به این فرضیه پی بردند که مقاومت استخوان‌ها با مقدار ورزش رابطه مستقیم دارد.

البته با این مطالعه نمی‌توان ثابت کرد که ورزش باعث ایجاد تفاوت بین استخوان خانم‌ها شده است. فاکتورهای دیگری وجود دارد مثلا ممکن است رژیم غذایی دلیلی برای استقامت استخوان و یا سلامتی بهتر آنها باشد، که محققان هنگام تجزیه و تحلیل این داده‌ها را در نظر نگرفته‌اند.

با این حال بهتر است شما بدانید، جدا از خطر صدماتی که ممکن است در هنگام ورزش‌های عادی و سایر ورزش‌های حرفه‌ای  ایجاد شود، منطقی به نظر می‌رسد که ورزش باعث تقویت قدرت استخوان و بسیاری از جنبه‌های دیگر سلامتی شود.

سلامتی استخوان ها با ورزش

این داستان از کجا  پیدا شد؟

این تحقیق توسط دکتری با نام  Chukyo و همکارانش از دانشگاه علوم پزشکی T.Kato در انستیتوی علوم ورزشی ژاپن انجام شد و بودجه این کار توسط وزارت آموزش و علوم ژاپن تأمین شد.

این تحقیق مطالعه مقطعی بود که در آن از ۴۶ خانم که در دوران یائسگی به سر میبرند سؤال شد که در کدام رشته ورزشی بین سن ۱۲ تا ۱۸ سال شرکت داشتند و از جواب آنها، نسبت به سابقه ورزشی که داشتند دسته بندی شدند و مورد تحقیق قرار گرفتند.

این کار با استفاده از یک اسکن بدون درد و مطمئن انجام شد که با اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان‌های بانوان داوطلب

و همچنین مساحت و محیط استخوان ران میانی و سایر اندازه گیری‌های استخوان، آنها را بین دو گروه تقسیم کردند و

سپس محققان در مورد اختلافات بین آنها مطالعه کردند. این مطالعه در یک مجموعه پزشکی و دانشگاهی بررسی و نتایج حاصل از آن در مجله پزشکی ورزشی انگلیسی منتشر شد.

مقاومت استخوان با ورزش

نتایج حاصل از این مطالعه چه بود و محققان از این نتایج چه تفسیری به دست آوردند؟

نتایج محققان حاکی از آن برآمد که فعالیت‌های ورزشی در دوران نوجوانی می‌تواند بر ساختار استخوان تاثیر بگذارد و این تاثیرات ممکن است تا ۴۰ سالگی و حتی سنین بالاتر حفظ شود. همچنین محققان گزارش دادند كه افراد این گروه از نظر تراكم استخوان و مواد معدنی در ستون فقرات (كمر) و گردن استخوان ران (لگن) نسبت به خانم‌های گروه دیگر به طور معنی داری بیشتر بوده است.

البته باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که این یک مطالعه مقطعی بود و نمی‌توان از نظر علمی آن را ثابت کرد. این مطالعه بسیار کوچک با چندین کاستی از جمله روش طراحی آن و همچنین جدای از عوامل دیگر صورت گرفت.

سلامتی استخوان ها

نکاتی در مورد این مطالعه:

اگرچه محققان اطلاعات مربوط به رژیم غذایی (البته رژیم پس از یائسگی) و سایر اطلاعاتی مانند وضعیت سیگار کشیدن، مصرف داروها، تاریخچه شکستگی و بیماری استخوان را جمع آوری کرده‌اند، اما تنها با در نظر گرفتن سن و وزن خانمها نباید از این اطلاعات در تجزیه و تحلیل این موضوع استفاده کرد.

همینطور که متوجه شدید در این پرسشنامه در مورد عادت‌های ورزشی ۴۰ تا ۶۰ سال پیش سؤال می‌شد و این امکان وجود داشت که حتی حافظه این بانوان در مقایسه با خانم‌هایی که سالم‌تر هستند، متفاوت باشد و نتوانند فعالیت‌هایی که داشتند را به خاطر بیاورند و چه بسا این موضوع باعث اختلال در مطالعه شده است.

اگر چه در این روش دو گروه از بانوان، با ویژگی‌های مختلفی وجود دارد که در ابتدای کار با یکدیگر کاملا مشابه هستند، به عنوان مثال سن، قد، وزن، کلسیم و سال‌های پس از یائسگی، اما محققان زنان را از نظر سایر عوامل تاثیر گذار توصیف نمی‌کنند، مثل سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی و یا عادت‌های دیگر.

این مطالعه اساسا خصوصیات استخوانی را بین ۱۶ خانم  که گزارش شده در مسابقات ورزشی در جوانی خود شرکت داشتند را با ۳۰ نفر دیگر که این خصوصیات را نداشتند، مقایسه کرد. ارتباطی که پیدا شد تعجب آور نیست زیرا شرکت در فعالیت‌های جدی ممکن است به این معنا باشد که آنها از سلامت بیشتر و بهتری برخوردار هستند. با طراحی و تحلیل مطالعه‌های این چنین نمی‌توان این قضیه را اثبات کرد. زیرا عوامل بسیاری در سلامت استخوان‌های شما دخیل هستند، از جمله ژنتیک، رژیم غذایی (مهمتر از آن میزان مصرف کلسیم) و شیوه زندگی.

این مطالعه بیشتر از هر چیزی مشارکت در ورزش بخصوص در دوران جوانی را حمایت می‌کند که بد نیست شما هم  از مزایای ورزش و یا رژیم‌های غذایی مناسب در طول زندگی و تاثیر آن بر سلامتی‌تان به خوبی استفاده کنید.